FMİZP Hisse Yorum Analiz ve Videolar

ÖNEMLİ DUYURU


Borsa, Hisse, Coin, Altın, Gümüş ve Vadeli İşlemler ile ilgili Canlı Sohbet odamız açıldı. Sohbet odamızı ziyaret etmek için BURAYA dokunun.

❗ FMİZP için içerik akışınızın türünü alt taraftaki logolara dokunarak ve tıklayarak seçebilirsiniz


FMIZP Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş. hisse senedi hakkında yorum, analiz, video, haber ve önemli bağlantılar için üst taraftaki bölümden ilgili ikona tıklayınız. Açılan sayfayı aşağı doğru kaydırarak daha eski gönderileri görüntüleyebilirsiniz. Üzerlerine tıklayarak içerikleri büyütebilirsiniz.
Hisse senediniz hakkında yorum yapmak için ise alt taraftaki bölümü kullanabilirsiniz.
İçerikler; FMIZP Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş. hisse yorum analiz videolar Twitter, YouTube, Instagram, Tradingview ve Facebook’dan otomatik çekilmektedir.
Uyarı Bu sayfadaki içerikler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

ℹ️ FMIZP Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş. Hakkında Bilgi

Şirketin kuruluşu 1967 yılına kadar uzanmaktadır. Şirket, 13.02.1967 tarihinde Bivat Bidon, Varil ve Teneke Sanayi A.Ş. olarak kurulmuştur. Daha sonra 11.07.1969 tarihinde şirketin ünvanı İstanbul Mahle Piston Sanayi A.Ş. olarak değiştirilmiştir. 08.01.1987 tarihinde ise şirket ünvanı İstanbul Motor Piston ve Pim Sanayi A.Ş. olmuştur. Şirket aynı unvan ile Sermaye Piyasası kurulunun 30.07.1990 tarih ve 107/453 sayılı izin belgesi ile halka arz edilmiştir.  Şirketin ünvanı son olarak 25.03.1999 tarihinde değişerek bugünkü halini almıştır.

Federal Mogul Grubu
 
Dünyanın en büyük sanayilerinden biri olan otomotivin doğduğu yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri Detroit’te Federal-Mogul’ un temelleri atıldı.
 
Dünya otomotiv sektörünün geleceğini şekillendirecek Federal-Mogul’ un kökleri 1899 yılında Detroit’te kurulan Muzzy-Lyon şirketine uzanıyor. Muzzy-Lyon, motor yataklarında ana ulaşım olarak kullanılan Babbit metalini daha da geliştirerek Mogul Motor yataklarının üretimine başladı.
 
1923’te bronz motor yatakları konusunda uzman olan Federal Bearing ile birleşerek adını 1924’te Federal-Mogul olarak değiştiren firma, 1946’da Formetal Company, 1953’te Bearing Company of America, 1955’te Bower Roller Company, 1955’te National Motor Bearing Co. Şirketlerini bünyesine katarak 1956 yılında Fortune dergisinin en büyük 500 şirketler sıralamasında 350.sırayı almıştır. Federal-Mogul bu dönemden sonra da üretim hacmini büyüterek stratejik birleşmeler ve şirket alımlarıyla hızla güçlenmiştir.
 
1999 yılında kuruluşunun 100. yılını kutlayan Federal-Mogul, 2000’li yıllara gelindiğinde, 13 yeni şirketi bünyesine dahil ederek büyümeye devam etti.  Yüzyılı aşan birikim ve deneyimiyle, teknolojiyi ve yüksek mühendislik bilgisini harmanlayan Federal-Mogul, günümüz otomotiv sektörünün liderleri arasında yer almaktadır.
 
Şirketin halka açık olmayan kısmı olan %80 ine sahip olan firma Federal Mogul Piston Segman ve Gömlek Üretim Tesisleri A.Ş.’dir. Bu şirketin kuruluşu ise 1976 yılına kadar uzanmaktadır. Federal Mogul Piston Segman ve Gömlek Üretim Tesisleri A.Ş. 31.12.2014 tarihi itibariyle tam bölünme şeklinde bölünerek; Federal Mogul Powertrain Otomotiv A.Ş. ve FM Motorparts Otomotiv A.Ş. olarak faaliyetlerine devam etmektedir. FM Motorparts Otomotiv A.Ş. 01.07.2016 tarihi itibariyle; kolaylaştırılmış birleşme prosedürü kapsamında devir suretiyle Federal Mogul Powertrain Otomotiv A.Ş. çatısı altında faaliyetlerine devam etmektedir.  Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş. firması Federal Mogul Powertrain Otomotiv A.Ş. iştirakidir.

Şirket, 1998 yılında Federal-Mogul grubuna dahil olmuştur. O yıllarda İngiliz T&N Plc. ile ortak olan Dereli Grubu, Federal Mogul grubunun T&N Plc.’yi satın almasıyla Federal-Mogul Dereli Holding adı altında % 50 Dereli Grubu, % 50 Federal-Mogul’un sahip olduğu yeni bir ortaklığa dönüşmüştür.

Güncel bilgiler, özet metin kaynağı ve detaylar için lütfen şirketin resmi web sayfasını ziyaret edin

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ayhan
Ayhan
Kasım 2, 2021 7:42 pm

Piston aşagi olduk bu dususle bekliyorux yapcak bir sey yok ytd