SASA Hisse Yorum Analiz ve Videolar

ÖNEMLİ DUYURU


Borsa, Hisse, Coin, Altın, Gümüş ve Vadeli İşlemler ile ilgili Canlı Sohbet odamız açıldı. Sohbet odamızı ziyaret etmek için BURAYA dokunun.

❗ SASA için içerik akışınızın türünü alt taraftaki logolara dokunarak ve tıklayarak seçebilirsiniz


SASA Polyester Sanayi A.Ş. hisse senedi hakkında yorum, analiz, video, haber ve önemli bağlantılar için üst taraftaki bölümden ilgili ikona tıklayınız. Açılan sayfayı aşağı doğru kaydırarak daha eski gönderileri görüntüleyebilirsiniz. Üzerlerine tıklayarak içerikleri büyütebilirsiniz.
Hisse senediniz hakkında yorum yapmak için ise alt taraftaki bölümü kullanabilirsiniz.
İçerikler; SASA Polyester Sanayi A.Ş. hisse yorum analiz videolar Twitter, YouTube, Instagram, Tradingview ve Facebook’dan otomatik çekilmektedir.
Uyarı Bu sayfadaki içerikler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

ℹ️ SASA Polyester Sanayi A.Ş. Hakkında Özet Bilgi

SASA, polyester, elyaf, filament, polyester bazlı polimerler, ara ürünler ve özellikli ürünler konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden biridir.
Polyester sektöründeki üretimine 1966 yılında başlayan SASA, kuruluşundan bugüne, aralıksız yatırımlarıyla, hızlı büyüme sürecini hep sürdürmüştür.
30 Nisan 2015 tarihinde, Sabancı Holding bünyesinde bulunan SASA Polyester Sanayi A.Ş.’nin %51 oranındaki hisseleri, ERDEMOĞLU Holding A.Ş. tarafından satın alınmış, 2015 Ağustos ayında tamamlanan zorunlu pay alım süreci sonunda, ERDEMOĞLU Holding A.Ş.’nin SASA Polyester Sanayi A.Ş.’de sahip olduğu hisse oranı %84,80’e ulaşmıştır.
30 Eylül 2019 tarihindeki hisse değişikliği ile birlikte ERDEMOĞLU Holding A.Ş.’nin SASA Polyester Sanayi A.Ş.’de sahip olduğu hisse oranı %62,80, ERDEMOĞLU Holding A.Ş.’nin bağlı ortaklıklarından MERİNOS Halı Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin payı %14,50, Dinarsu İmalat ve Ticaret A.Ş.’nin payı ise %7,50 olmuştur.
Bünyesinde Nobel, ICI ve Dupont teknolojilerini barındıran SASA, 3.000’i aşkın nitelikli çalışanı, yüksek kapasiteli öncü üretim tesisleri ve 2002 yılında kurulan Araştırma Geliştirme Merkezi ile güçlü bir teknik altyapıya sahiptir.
SASA’nın, Adana’da entegre üretim tesislerinin yer aldığı, yaklaşık 1.250 dönüm alan üzerinde kurulu merkez işyeri ile, Hatay’ın İskenderun ilçesinde kendi hammadde depolama tesisi bulunmaktadır.
Üretimden satışlarda 2019 yılı verilerine göre, Türkiye’nin 68. , Adana’nın ise en büyük firması olan SASA, dünya petrokimya devi olma yolunda hızla ilerlemektedir.
SASA, 2018 yılında 287 bin ton olan satış miktarını 2019 yılında % 32 artırarak 380 bin tona çıkarmış, cirosunu ise bir önceki yıla göre yüzde 27 artırarak 2.764 milyon TL’ye ulaştırmış ve 290 Milyon TL FAVÖK elde etmiştir. 2019 yılında net karını 1.064 milyon TL’ye taşıyarak bir önceki yıla göre yüzde 78 artırmayı başarmıştır.2020 yılının ilk 6 ayında satış miktarı ise 277 bin ton olarak gerçekleşmiş olup, bu satışlardan 344 Milyon TL FAVÖK elde etmiştir.
SASA, yıllık üretim kapasitesini iki katına çıkartan 350 bin ton/yıl kapasiteli yeni elyaf tesislerini 2019 yılı Haziran ayında tamamlamıştır. Devreye alınan bu tesisle, yıllık 500 milyon USD ciro elde edilmesi beklenmektedir.
SASA, Poy/Tekstüre yatırımı 520 ton/gün birinci kalite üretime başlamış olup Şişe Cipsi yatırımı hızla devam etmektedir. Bu yatırım da devreye alındığında, şirket cirosuna 950 milyon USD katkı sağlanacaktır. Söz konusu yatırımların etkisiyle SASA’nın 2020 yılında cirosu 900 milyon USD’ye, 2021 yılında 1.45 milyar USD’ye, 2022 yılında ise toplam 1.6 milyar USD’ye ulaşması hedeflenmektedir.
Bu süreç sonunda, üretim kapasitesi 1.4 Milyon ton/yıl’a ve çalışan sayısı 3.500 kişiye ulaşacaktır.
SASA, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde başlatmış olduğu entegre petrokimya üretim tesisi yatırımı ve liman projesi çalışmaları kapsamında 6.800 dönüm arazi için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) çalışmalarını başlatmıştır.

Güncel bilgiler, özet metin kaynağı ve detaylar için lütfen şirketin resmi web sayfasını ziyaret edin.

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments