• YARIM ALTIN
  7.844,00
  % 0,66
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5673
  % 0,90
 • € EURO
  34,9077
  % 0,00
 • £ POUND
  41,4641
  % 0,54
 • ¥ YUAN
  4,4893
  % 0,81
 • РУБ RUBLE
  0,3654
  % -0,54
 • BITCOIN/TL
  2182810,659
  % 0,17
 • BIST 100
  10.391,89
  % 2,23

Borsa Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Borsa Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Borsa Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Borsa hakkında sıkça sorulan bazı soruların cevapları: Borsa Nedir? Borsa Kaçta Açılıyor / Kapanıyor ? Borsa Caiz Haram Mi? Borsa Eğitimleri Ücretli Ücretsiz? Borsa Komisyon Oranları? Borsa Long / Short Ne Demek? Borsa Nasıl Oynanır? Borsa xu100 xu50 xutum nedir? Borsa Yatırım Fonu nedir?

Borsa Nedir?

Wikipedia’daki tanımı ile “Borsa veya sermaye piyasasının değişimi, alınıp satılabilir menkul kıymetler, emtialar, döviz, vadeli işlemler, ve opsiyon sözleşmelerinin halka açık satıldığı veya satın alındığı organize bir piyasadır.” Ülkemizdede bu işlemlerin yapıldığı yer Borsa İstanbul iken Almanya’da DAX, kripto para piyasalarında Binance, Huobi vb.’dir.

Borsa Kaçta Açılıyor / Kapanıyor ?

BİST Borsa İstanbul’da resmi tatiller ve hafta sonu hariç sabah 09:40 emir toplama 10:00 açılış  – akşam 18:00’a kadar son emir toplama ve  karanlık oda sonrası 18:10’da kapanış.

Borsa Caiz Haram Mi?

Borsa’da yapabileceğiniz emvai çeşit işlem ve işleme girebileceğiniz yüzlerce şirket mevcuttur.Açığa satış, opsiyon sözleşmesi, varant vb. tarzda vadeli işlemler için din alimleri olumlu beyanatlar vermemektedir.

Spot piyasada işlem yapma konusunda ise bir çoğu sakınca bulmuyor. Tabi spot piyasada işlem açarken alıp sattığınız şirketin faaliyet alanı kredi ve faizle işlem yapıp yapmadığı gibi konuları da göz önüne alarak işlem açmanızda fayda var.

Ben bu şirktleri nereden bileyim diyenler için düşünülmüş Katılım Endeksi adlı bir endeks var bu endekste al sat yapabilirsiniz.

Borsa Eğitimleri Ücretli Ücretsiz?

Ne demişler “Eğitim şart!”  ama günümüz teknoloji dünyasında bu eğitimler için gidipde para bayılmaya pek gerek olduğunu düşünmüyorum. İnternette çokça kaynak bu iş için var yine ben internetteki bilgilere pek itibar etmiyorum diyorsanız çalıştığınız aracı kurumların birçoğu dönem dönem online eğitimler veriyor onları takip etmenizi öneririm. Ben onu bekleyemem diyorsanız udemy.com adlı internet sitesini ziyaret edip özellikle yorum ve değerlendirmelere göre kendinize uygun borsa eğitimini seçerek; teknik analiz, temel analiz, formasyon analizi gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.
Son olarak yine altını çiziyorum bunlara para vermenize gerek yok Youtube’da bir çok kaynak mevcut yabancı dil de biliyorsanız Warren Buffet ayarı olmasa da belli bir yetkinliğe gelebilirsiniz.

Borsa Komisyon Oranları

Arkadaşlar bu komisyon meselesi aracı kurumdan aracı kuruma ve yatırımcıdan yatırımcıya değişen bir unsudur. Genel olarak güzide bankalarımız ilk girişte yatırımcılarına onbinde 20 gibi faiş bir komisyon uygular. Bunu bir telefonla yarı yarıya düşürebilirsiniz. On binde 6’nın altına indirmek ise bankalar özelinde işlem hacminize ve hesabın aktiflik durumuna göre değişir. Ben en fazla al on binde 5’e düşürmüştüm bankalarda…

Aracı kurumlarda hacim portföy vs limiti olmadan şak diye onbinde 6, onbinde 5 ile işleme başlatan kurumlar mevcut.Benim bir aracı kurumdan aldığım en düşük komisyon oranı ise onbinde 3,5’dur.

Borsa Long / Short Ne Demek?

Özellikle vadelide işlem yapanların sıkça kullandığı long shot tabiri uzun kısa manasına gelir kısa yani short düşüşü, long yani uzun ise yükselişi belirtmek için söylenir. Borsa’daki spot piyasa kapanışından sonra vadeli taraftaki uzun kısa hareketler spot piyasada hissenizin yön tayini için önemlidir.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa oynanmaz, borsada yatırım yapılır ? hele ki yatırdığınız paralar büyükse gün içi 100 bin liranız 10k düşebilir ki bu asgari ücretin 3 katından fazladır. O yüzden yatırımlarınızı yaparken oyun ve kumar gözü ile sakın bakmayın. Kendi kararlarınızı alın ve konuya yabancı iseniz mutlaka SPK lisanslı bir yatırım danışmanından yardım almaya bakın.

Borsa’da nasıl yatırım yapılacağına gelecek olursak bu iş için bir bankada yada aracı kurumda yatırım hesabı açarak başlayabilirsiniz. Ardından açtığınız yatırım hesabına para gönderip alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Borsa xu100 xu50 xutum nedir?

Xu100 BİST100
Xu50 BİST50
Xutum Bist Tüm Hisselerin teknik adıdır.

Borsa Yatırım Fonu nedir?

Fonların genel karsız olduğu ve enflasyonun altında getiri bıraktığı düşünüldüğünden pek tercih edilmez fakat geçtiğimiz yıllarda yüzde yüzden fazla kazandıran borsa yatırım fonları oldu. Ben risk almayı sevmiyorum bu kararları benim yerime kurumlar versin diyorsanız yerli, yabancı ve sektörel olarak ayrılan borsa yatırım fonlarından faydalanabilirsiniz.

Konu başlıkları hakkındaki soru görüş öneri ve düzeltmelerinizi yorumlar bölümüne bırakabilirsiniz. Keyifli günler dilerim…

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.