• BIST 100
  1.479,93
  % 1,68
 • ALTIN (ONS)
  1.791,80
  % 0,57
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  581195,747
  % -1,96
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55

Hisse Blokaj Nasıl Yapılır? Ne işe yarar? Nedir?

Hisse Blokaj Nasıl Yapılır? Ne işe yarar? Nedir?

GME, BB ve AMC hisselerindeki açığa satış işlemlerinin Reddit deki bir grup kullanıcı tarafından manipüle edilmesi ve aracı kurumların milyar dolarlarca zarar ettirilmesi; açığa satış ve hisse blokaj konusunu tekrar gündeme getirdi.

Birçok Telegram grubu ve Twitter da sıkça görmeye başladığımız hisse blokaj kavramı nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır sorularının cevaplarına geçelim.

Yatırımcı blokajı nedir?

Yatırımcıların Merkezi Kayıt Kuruluşundaki hesaplarında bulunan hisse senetlerini bloke ederek, hesabının kendi iradesi dışında kullanılmasını önleyen bir sistemdir.Bu hizmet yatırımcı tarafından aktif edilmediği sürece hesabımıza kayıtlı hisseler blokajsız kalmaktadır. Misal her hangi bir aracı kurumdan x adet lot aldığınızda aracı kurum siz blokaj uygulamazsanız açığa satış, al, sat işlemlerini sizin takdiriniz dışında yapabilmektedir.

Açığa satış nedir?

Açığa satış, satıcının, elinde olmayan hisse senetlerini satıp, vade sonunda satışını gerçekleştirdikleri hisseleri satın alan kişiye teslim etmeleri işlemidir. Hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir yöntemdir.

Hisse blokaj avantajları nelerdir?

 • Hiçbir şekilde sizden habersiz işlem yapılamaz. Yapılması suç teşkil eder. Aracı kurumunuz tarafından açığa satış ve alış işlemi gerçekleştirilemez.

Kimler hisselerine blokaj koymalı?

 • Günlük trade etmeyen, al-sat yapmayan, orta ve uzun vadede hissesini elinde bulundurmak isteyen, volatil yani iniş çıkış hareketleri sert olan hisse senetlerini saklayan yatırımcılar kendi taktirleri doğrultusunda blokaj özelliğinden faydalanabilirler.

Hisse Blokaj işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Merkezi Kayıt Kuruluşunun e-yatırımcı sitesine giriş yapabilir veya e devlet üzerinden arama kısmına Merkezi Kayıt Kuruluşu yazıp çıkan uygulamaya girmeniz gerekmektedir. Uygulamaya giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra sol tarafta bulunan Yatırımcı Blokaj menüsüne tıklayıp açılan sayfadan blokaj koymak istediğiniz hisse senedini seçerek adetini girebilirsiniz. Bu bölümde adet girerken virgül ve nokta kullanmanıza gerek yoktur.

Hisse Blokaj işlemi ne zaman yapılır?

Blokaj işlemi 23:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Gün içerisinde herhangi bir saatte Yatırımcı Blokajı emri veren yatırımcının işlemi 23:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilmek üzere sisteme kaydedilmektedir.

Hisse Blokaj kaldırma işlemi ne zaman yapılır?

Yatırımcı blokajı uygulanmış menkul kıymetlerini blokaj çözülmeden satamaz. Yatırımcılar, blokeli hesabındaki kıymetleri satmak isterse; aracı kuruma satış emri vermeden önce blokajı çözmesi gerekmektedir. Blokaj çözme kaldırma işlemi günün herhangi bir saatinde yapılabilmektedir.

Daha detaylı bilgi için MKK Yatırımcı Kullanım Kılavuzunu okuyabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
guest
32 Yorum
Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
CengoCengo
CengoCengo
Ekim 18, 2021 1:06 pm

merhaba,Hisseye diyelim 100 adet hisseyi 1 tl iken blokaj koydum. 2-3 veyaya daha sonra hissenin durumuna göre satmak istedgim zaman o anki hisse fiyatından mı satılır ?
Yani blokaj koydugum zaman ben kaldırmadıgım sürece mi blokaj gecerli? yoksa bir süresi var mı?ve fiyat alıyor mu MKK ? Tşk.

Ömer Faruk Bayrakdar
Ömer Faruk Bayrakdar
Haziran 5, 2021 1:44 am

blokajlı hissem için temettü alabiliyor muyum veya bedelsizde pay alabılıyor muyum

guney ozbek
guney ozbek
Haziran 3, 2021 11:23 am

herhangi bir hizmet bedeli ödeniyor mu blokaj için?

Anonim
Anonim
Mayıs 29, 2021 4:46 pm

Olan tüm hisselerimize bloke koymak gerekir mi

Anonim
Anonim
Mayıs 6, 2021 2:11 pm

Blokajı çözdüğüm halde satış yapamıyorum. Aynı gün içinde müsaade etmiyor mu?

Ramazan
Ramazan
Mayıs 1, 2021 4:09 am

Merhaba ziraat bankası aracılığı ile çan2 halka arz hissesi satın aldım 500 tl lik ancak halka arzlar kötü açılınca cantenin halka arz başvurusuna girerek iptal ettim ve halka arz başvurusu pasife alındı cante piyasaya girdiği halde ziraat paramı iade etmedi ne yapabilirim teşekkürler

Ramazan
Ramazan
Mayıs 1, 2021 9:10 pm
Reply to  borsatakipci

Ziraat yatırım ile iletişime geçtim göremiyoruz dediler ziraat bankası müşteri temsilcisini arayın dediler aradım biz göremiyoruz ziraat yatırımı arayın dediler o ona pasladı diğeri öbürküne defalarca şaşırıp kaldım yani. Parada bir türlü iade edilmedi.

Junior
Junior
Nisan 30, 2021 11:27 am

Satışa 40 günlük emir verdikten sonra blokaj koyarsam ve hisse emir fiyatını yakalarsa satar mı, yoksa önce blokajın kalkması mı gerekir?

Cannnbir
Cannnbir
Nisan 30, 2021 2:13 am

Diyelim ki blokaaj koyduğum hissenin aracı kurumun açığa satıp satmıyacağını nerden bilebilirim takibi nasıl yapabilirim ??

ekrem
ekrem
Nisan 27, 2021 8:03 am

Blokaj koyulan hisse satamıyoruz ama hesapdaki bakiyeden o hisseyi alabiliyoruzmu

Ömer UILMAZ
Ömer UILMAZ
Nisan 26, 2021 1:27 am

Blokajı kaldırınca nekadar süre sonra hisseyi satabiliriz??? Ben birkez kaldırdım satamadım, aracı kurumu arayıp öyle satabildim; hepmi böyle olacak bilgilendirebilecek varmı

Last edited 5 ay önce by Ömer UILMAZ
Anonim
Anonim
Nisan 22, 2021 4:32 pm

Önceden bloke koyduğum hisse senetlerimi aynı şekilde mkk üzerinden blokelerini kaldırdım, ancak satış yapamıyorum hisse bakiyesi yetersiz diyor.

Muammer
Muammer
Nisan 20, 2021 8:28 pm

Merhaba blokaj koyduğum hisse yukari cikarsa bana zarari olur mu ? Kaldirmassam 1 ay mesela 20 iken blokaj koydum 30 olduğunda kaldırırsam blokaji ne olur ? Ne kaybederim ?

Fatma
Fatma
Nisan 19, 2021 3:30 pm

blokaj koyduğumuz hissenin fiyatı 15 liraysa yine aynı fiyattan satabiliyor muyuz yoksa hisse fiyatı düştükçe bizim parada düşüyor mu

Ahmet
Ahmet
Mart 30, 2021 10:26 am

İşbankası’da ki hesabımda bulunan polho hisselerime blokaj koymama rağmen tümünü satabiliyorum. Oysaki diğer hissemin yarısını blokaja koyduğum için ancak yarısını satabiliyorum. Bu herhangi bir suç duyurusunda bulunma hakkım varmı acaba? Ve blokaj kaldırma işlemi ne kadar bir sürede gerçekleşir?

Sasal
Sasal
Şubat 2, 2021 7:46 pm

Uv ve ovci biri olarak bende blokaj koydum açığa satış meselesi can sıkmaya başladı