Hisse Blokaj Nasıl Yapılır? Ne işe yarar? Nedir?

Hisse Blokaj Nasıl Yapılır? Ne işe yarar? Nedir?

GME, BB ve AMC hisselerindeki açığa satış işlemlerinin Reddit deki bir grup kullanıcı tarafından manipüle edilmesi ve aracı kurumların milyar dolarlarca zarar ettirilmesi; açığa satış ve hisse blokaj konusunu tekrar gündeme getirdi.

Birçok Telegram grubu ve Twitter da sıkça görmeye başladığımız hisse blokaj kavramı nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır sorularının cevaplarına geçelim.

Yatırımcı blokajı nedir?

Yatırımcıların Merkezi Kayıt Kuruluşundaki hesaplarında bulunan hisse senetlerini bloke ederek, hesabının kendi iradesi dışında kullanılmasını önleyen bir sistemdir.Bu hizmet yatırımcı tarafından aktif edilmediği sürece hesabımıza kayıtlı hisseler blokajsız kalmaktadır. Misal her hangi bir aracı kurumdan x adet lot aldığınızda aracı kurum siz blokaj uygulamazsanız açığa satış, al, sat işlemlerini sizin takdiriniz dışında yapabilmektedir.

Açığa satış nedir?

Açığa satış, satıcının, elinde olmayan hisse senetlerini satıp, vade sonunda satışını gerçekleştirdikleri hisseleri satın alan kişiye teslim etmeleri işlemidir. Hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir yöntemdir.

Hisse blokaj avantajları nelerdir?

 • Hiçbir şekilde sizden habersiz işlem yapılamaz. Yapılması suç teşkil eder. Aracı kurumunuz tarafından açığa satış ve alış işlemi gerçekleştirilemez.

Kimler hisselerine blokaj koymalı?

 • Günlük trade etmeyen, al-sat yapmayan, orta ve uzun vadede hissesini elinde bulundurmak isteyen, volatil yani iniş çıkış hareketleri sert olan hisse senetlerini saklayan yatırımcılar kendi taktirleri doğrultusunda blokaj özelliğinden faydalanabilirler.

Hisse Blokaj işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Merkezi Kayıt Kuruluşunun e-yatırımcı sitesine giriş yapabilir veya e devlet üzerinden arama kısmına Merkezi Kayıt Kuruluşu yazıp çıkan uygulamaya girmeniz gerekmektedir. Uygulamaya giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra sol tarafta bulunan Yatırımcı Blokaj menüsüne tıklayıp açılan sayfadan blokaj koymak istediğiniz hisse senedini seçerek adetini girebilirsiniz. Bu bölümde adet girerken virgül ve nokta kullanmanıza gerek yoktur.

Hisse Blokaj işlemi ne zaman yapılır?

Blokaj işlemi 23:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Gün içerisinde herhangi bir saatte Yatırımcı Blokajı emri veren yatırımcının işlemi 23:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilmek üzere sisteme kaydedilmektedir.

Hisse Blokaj kaldırma işlemi ne zaman yapılır?

Yatırımcı blokajı uygulanmış menkul kıymetlerini blokaj çözülmeden satamaz. Yatırımcılar, blokeli hesabındaki kıymetleri satmak isterse; aracı kuruma satış emri vermeden önce blokajı çözmesi gerekmektedir. Blokaj çözme kaldırma işlemi günün herhangi bir saatinde yapılabilmektedir.

Daha detaylı bilgi için MKK Yatırımcı Kullanım Kılavuzunu okuyabilirsiniz.

42 YORUMLAR

 1. Her kes blokaj koyarsa hisse yukarıya gitmeyeck haliyle aşağıda.. Blokajın bize ne faydası var?? Anladığım kadarı ile Hisse aşağı doğru manipilasyona uğradığında Hisse sahiplerinin çoğunluğu bunu yapması (blokaj) lazımki aşağı doğru etkielnmesin Doğru bir Yorummu acaba

 2. merhaba,Hisseye diyelim 100 adet hisseyi 1 tl iken blokaj koydum. 2-3 veyaya daha sonra hissenin durumuna göre satmak istedgim zaman o anki hisse fiyatından mı satılır ?
  Yani blokaj koydugum zaman ben kaldırmadıgım sürece mi blokaj gecerli? yoksa bir süresi var mı?ve fiyat alıyor mu MKK ? Tşk.

  • Blokajın hisse fiyatı ile bir ilişkisi yoktur.(Adet ile ilişkisi vardır); Bunun içinde herhangi bir ücrette ödemezsiniz. Sadece blokajlı hisselerinizin satışını yapamazsınız. Yapmak için blokajı kaldırıp satışı gerçekleştirirsiniz. Belirli bir süresi yoktur siz kaldırana kadar blokaj aktif olur.

 3. Merhaba ziraat bankası aracılığı ile çan2 halka arz hissesi satın aldım 500 tl lik ancak halka arzlar kötü açılınca cantenin halka arz başvurusuna girerek iptal ettim ve halka arz başvurusu pasife alındı cante piyasaya girdiği halde ziraat paramı iade etmedi ne yapabilirim teşekkürler

  • Direk Ziraat Yatırım’ın çağrı merkezini arayıp durumu iletin yardımcı olacaklardır. Ziraat Bankasını aramayın, Ziraat Yatırımı arayın vakit kaybedersiniz diğer türlü…

   Aramadan öncede şu aşamaları deneyebilirsiniz;
   hisse portföyünüzü kontrol edin CANTE’nin alınmadığından emin olun
   yatırdığınız paranın iade hesabına yatırılıp yatırılmadığını kontrol edin(başvuru esnasında bu bölüm seçilir, eğer talep kadar lot alınmazsa kalan tutar bu hesaba iade edilir.)
   yatırım bölümünde bulunan Fonlarım sekmesine gidip herhangi bir fon alınmış mı diye kontrol edin.yatırım hesabınızdaki para hisse senedinde vs değerlendirilmiyorsa bazı durumlarda fon hesaplarına aktarılabiliyor.

   • Ziraat yatırım ile iletişime geçtim göremiyoruz dediler ziraat bankası müşteri temsilcisini arayın dediler aradım biz göremiyoruz ziraat yatırımı arayın dediler o ona pasladı diğeri öbürküne defalarca şaşırıp kaldım yani. Parada bir türlü iade edilmedi.

    • Ramazan bey, ben bu tarz durumları aracı kurumla çözerim Ziraat Yatırıma durumu tekrar izah edin sizi sağa sola yönlendirirse başta SPK ve Cimer’e haklarında şikayette bulunacağınızı da ekleyin paranızın kaybolması gibi bi durum söz konusu olamaz çünkü…

  • Diyelim ki hesabımızda 10 tane A hissesi var; bunlara anlattığım yöntemle blokajı koyduk. Sonra aynı A hissesinden bi 10 tane daha almak istiyorsanız alırsınız, bunda herhangi bir sorun olmaz yalnız sonradan aldığınız 10 A hissesine de blokaj koymanız gerekecek, aksi halde sadece aldığınız ilk 10 A hissesinde blokaj olur.

 4. İşbankası’da ki hesabımda bulunan polho hisselerime blokaj koymama rağmen tümünü satabiliyorum. Oysaki diğer hissemin yarısını blokaja koyduğum için ancak yarısını satabiliyorum. Bu herhangi bir suç duyurusunda bulunma hakkım varmı acaba? Ve blokaj kaldırma işlemi ne kadar bir sürede gerçekleşir?

  • MKK’nın aracı kuruma blokajı bildirmesinin elbette bir süresi vardır. Ben yaptığımda misal portföyümdeki hisselere blokajı gece yarısı koymuştum aynı günün sabahı hisselerim satılamaz hale geldi.(Aracı kurumum Denizyatırım)POLHO hisselerine yaptığınız blokaj işleminin üzerinden uzun zaman geçtiyse ve hala hisseleriniz bloke olmadıysa önce aracı kuruma ardından MKK’ya durumu iletebilirsiniz. Bunun yaşanmasının sebebi de muhtemelen teknik bir aksaklıktır aracı kurum MKK’dan gelen talimata aykırı iş yapamaz yaparsa yasal haklarınızda doğar diye düşünmekteyim.