Dayanıklı Tüketim Sektörü Verileri Açıklandı

Dayanıklı Tüketim Sektörü Verileri Açıklandı

Dayanıklı Tüketim Sektörü: Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin verilerine göre; nisan ayında sektörün iç satışları yıllık %54,0 yükselerek 844.394 adet olurken, aynı ayda beyaz eşya üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %166,0 artış ile 3 mn adete ulaştı. Nisan’da ihracat ise %176,0 artarak 2,34 mn adet olarak gerçekleşti. Böylece 2021 yılının ilk dört ayında ise sektörde üretim yıllık %56,0, ihracat %48,0, iç satışlar %43,0 artış kaydetti.

Kaynak: Bloomberght

Vkyanaliz Yorumu: Nisan ayında düşük baz etkisi ile yıllık bazda güçlü büyümeler gözlenirken, yılın ilk dört ayı itibariyle de sektördeki pozitif ivmenin korunduğunu görüyoruz. Gün içinde gelen haber akışı sonrasında (#VESBE) Vestel Beyaz Eşya ve (#ARCLK) Arçelik günü endekse paralel getiri performansı ile tamamladı.

Mini bilgi: Dayanıklı tüketim malı, faydası bir ya da birkaç kez kullanmakla bitmeyen, uzun süreli kullanılan araba, buzdolabı, bilgisayar gibi mallardır. Dayanıklı Tüketim Sektöründe faaliyet gösteren ve borsaya kote olan şirketler ise #ALCAR #ARCLK #IHEVA #KLMSN #SILVR #VESBE ve #VESTL

Eklenme Tarihi: 25.05.2021
Kaynak: VKYAnaliz