Dünyada ve Türkiyede E-Ticaret Sektörünün Önlenemez Yükselişi

Dünyada ve Türkiyede E-Ticaret Sektörünün Önlenemez Yükselişi

Dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen e-ticaret şirketleri kendilerine ve yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor. 2000’li yılların başlangıcına dayanan sektördeki büyüme ve karlılık yatırımcıların iştahını kabartırken son kullanıcılarında hayatını kolaylaştıran çözümler sunuyor.

Amazon’un İzinde

Sektörün lokomotifi durumunda bulunan Amazon son açıkladığı bilançolar ile yatırımcılarına rahat bir nefes aldırırken ABD, Avrupa Ülkeleri ve Türkiye’deki büyüme rakamları ile beğeni topluyor.

Son kullanıcı memnuniyetine dayalı çalışma anlayışı ile ülkemizde e-ticarete yeni standartlar getiren şirketin hisse performansı hakkında bilgi almak için ücretsiz ve kullanışlı bir kaynak olan Amazon sayfasını ziyaret edip bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’den çıkan ve ABD Nasdaq borsasında halka arz edilen Hepsiburada ise önemli bir başarı öyküsü olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde e ticaret konusunda önemli bir paya sahip olan şirket HepsiExpress Hepsipay gibi inovatif çözümler ile müşterilerini memnun etmeye çalışıyor. ABD Borsalarındaki hisse senedi performansı çok iyi olmasa da halen gelecek vaad eden şirketler arasında kendine yer buluyor. Bu bağlamda ülkemizde Amazonu kendine örnek alıp adımlarını takip eden bir şirket olarak kendilerini sınıflandırabiliriz.

Ebay ve Gittigidiyor Satın Alması

Sektörün öncü açık arttırma ve ilan sitesi olan Ebay Türkiye’de çok önemli bir satın alma olan Gittigidiyor satın alması ile faaliyetlerini yürütüyor. Oldukça etkileyici bir şirket performansı sergileyen Ebay yatırımcıların beğenisini topluyor. ABD ve bir çok ülkede faaliyet gösteren şirketin hisse profilini Ebay dan kontrol edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra ülkemizde Gittigidiyor’un en büyük rakibinin kuşkusuz Sahibinden olduğunu söyleyebiliriz. Sahibinden ise faaliyetlerine kendi bünyesinde sürdürmeye devam ediyor. 

Bir Çin Mucizesi Alibaba

Asya pazarından çıkıp adını tüm dünyaya duyurmuş önemli bir internet girişimi olan Alibaba daha sonralarda Aliexpress gibi son müşteriye yönelik alanlarda da faaliyet göstermeye başladı. ABD borsalarında halka arz edilen şirketin Alibaba sayfasını ziyaret edip şirket hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ülkemizde herhangi bir emsali olmayan şirket Türkiye pazarına yönelikte faaliyetlerine devam etmekte ve hem üretici hemde tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Son Söz

Günümüzde değişen tüketim alışkanlıklarına en uygun şekilde cevap veren Amazon, Aliexpress, Ebay gibi şirketler ve bunların ülkemizdeki emsalleri Gittigidiyor, Sahibinden, HepsiBurada vb. firmalar uzun vadede hem yatırımcısının hem de kullanıcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Bu bağlamda finansal okur yazarlığınıza yatırım yaparak yeni yatırım fırsatlarını kaçırmamanızı tavsiye ederiz.